Източник: Xnews
От няколко месеца в обществения живот на общината се включи група хасковлии с активна гражданска позиция и желание да посветят времето и опита си за подобряване на условията за живот и развитието на града и околностите му.
Те нарекоха своето обединение “Спаси Хасково”, но категорично заявяват, че няма никакво основание да бъдат свързвани със граждански и политически формирования от други градове на България.
Сред тях има предприемачи, архитекти, икономисти, инженери, юристи, IT специалисти, хора с опит в частния и държавния сектор. Все личности, които са постигнали успехи в своята област, но милеят за града си и неговото бъдеще.
Те казват, че създаването на инициативната група е провокирано от тревогата и неудовлетворението как се развива региона през последните години. Тревогата е продиктувана от това, че според данните на НСИ Хасково е на дъното в държавата по икономически показатали и жизнен стандарт, като областта вече е задмината от северозападните региони, които традиционна се смятаха за най-бедните в ЕС – Видин, Враца, Монтана.
„За нас е важно да дадем възможност на децата ни да се образоват, развиват и успяват тук. Искаме да създадем благоприятна среда за привличане на инвестиции и откриване на работни места, които да задържат младите и образованите в града“, казват от “Спаси Хасково” и допълват, че могат да дадат ясна насока, да предложат стратегия за развитие и конкретни решения, за да живеят всички хасковлии в по-добра градска среда.
Според тях, за да се случи всичко това, е нужно прозрачно и електронно управление на общината. Това ще създаде предпоставки за ограничаване до максимум на корупцията и разхищенията. Община, която да работи в интерес на гражданите и да им предоставя еднакво качествени услуги на гише и онлайн.
Хората от „Спаси Хасково“ считат, че не само те, но и техните съграждани искат да живеят в модерен град без задръствания, с достатъчно паркоместа, с велоалеи, обновени пешеходни пространства, нова система за сметосъбиране в подземни контейнери и подобрена инфраструктура – пътна и ВиК. Град, в който се подпомага и насърчава културното многообразие и толерантността към различните етнически и религиозни групи.
„Битката за чист въздух, чиста вода и чиста земя е решаваща за подобряване на качеството на живот“, казват те.
Както стана ясно децата и младите хора са във фокуса на внимание на „Спаси Хасково“. По думите им основна задача е модернизиране и осъвременяване на материално-техническата база на общинските детски градини и училища, както и въвеждане на нови методи за обучение и възпитание, включително и билингвални.
Те са убедени, че бъдещето на града зависи от здравето на жителите му от всички възрастови групи. Ето защо ще се посветят на обновяването на занемарената спортна инфраструктура и осигураването на равен достъп до изградените спортни терени и съоръжения.
Основен приоритет е повишаването на средната работна заплата и създаване на нови качествени работни места. „Това ще доведе до ограничаване на трудовата миграция от района и ще осигури възможности за реализация на младите и по-добър живот за всички. Ключов фактор е привличането на стратегически инвеститори и предприятия от високотехнологичния сектор”, категорични са от „Спаси Хасково“.
Решението е в изграждането на индустриални зони и паркове, защото Хасково е от малкото областни градове без такива.
На някого може да му се сторят прекалено амбициозни техните идеи, но „Спасителите“ твърдят, че трябва да се сложи край на мандатното мислене и да се разработи дългосрочна програма за управление на община Хасково през следващите 10-15-20 години, която да се изпълнява независимо от това кой е на власт и има мнозинство в общинския съвет.
Местни граждански сдружения като „Спаси Хасково“ имат предимството да концентрират вниманието си и да предлагат проекти и решения, които са важни и значими за конкретния регион. Да се съсредоточат върху тяхното изпълнение, без да са обременени от политически условности и зависимости, продиктувани от конюнктурата на национално ниво, които не отчитат спецификата и потребностите на местната общност.
Подобни организации имат възможността да реализират на практика максимата „Мисли глобално, действай локално“.
1 Коментар
Погрешно е да се смята, че разрухата на града започва с кмета Дечев. Започна още с кметуването на Г. Иванов. Всички казват, че той е направил много. Но е направил само фасадни неща, чрез които да се изяви той. Какви бизнес инвестиции са станали по негово време? Един Кауфланд, като набута сина си в управата заради пари.Че и го съдиха за този парцел, но се оттърва „артистично“. А това са 16 години. Не изпълни обещанията, с които дойде на власт изобщо /напр. Хирургическия блок/. Избягаха инвеститори като „Даймонд“, „Дерони“ и много други. И все заради не дадени „дарения“. И назначенията в Общината не бяха малки и при него.
За Д. Беливанов не ми се приказва.
А за Дечев нямам думи. Придатък на Лилянов и с-ие, респективно Д. Добрев. И все пак два търговски парака се дострояват, въпреки него. Но и той успя да забатачи общината.
Реалността е такава, че без държавна намеса нищо няма да стане. Само с желание на група ентусиасти никой няма да дойде да инвестира. Защото вече няма квалифицирани кадри. Няма и да има…